flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Узагальнення судової практики розглянутих у 2012 році Бережанським районним судом кримінальних справ щодо призначення покарання у виді штрафу

Узагальнення судової практики

розглянутих у 2012 році Бережанським районним судом кримінальних справ щодо призначення покарання у виді штрафу

 

Штраф – це грошове стягнення, що накладається судом у випадках і розмірі, встановлених в Особливій частині Кримінального Кодексу. Розмір штрафу визначається судом залежно від тяжкості вчиненого злочину та з урахуванням майнового стану винного в межах від тридцяти до п'ятдесяти тисяч неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, якщо статтями Особливої частини Кримінального Кодексу не передбачено вищого розміру штрафу. За вчинення злочину, за який передбачене основне покарання у виді штрафу понад три тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, розмір штрафу, що призначається судом, не може бути меншим за розмір майнової шкоди, завданої злочином, або отриманого внаслідок вчинення злочину доходу, незалежно від граничного розміру штрафу, передбаченого санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини цього Кодексу. Суд, встановивши, що такий злочин вчинено у співучасті і роль виконавця (співвиконавця), підбурювача або пособника у його вчиненні є незначною, може призначити таким особам покарання у виді штрафу в розмірі, передбаченому санкцією статті (санкцією частини статті) Особливої частини цього Кодексу, без урахування розміру майнової шкоди, завданої злочином, або отриманого внаслідок вчинення злочину доходу.

Штраф як додаткове покарання може бути призначений лише тоді, коли його спеціально передбачено в санкції статті (санкції частини статті) Особливої частини Кримінального Кодексу.

Бережанським районним судом у 2012 році закінчено провадженням 85 кримінальних справ, в тому числі 75 справ з постановленням вироків, якими засуджено 90 осіб. До 33 засуджених осіб було призначено основне покарання у виді штрафу на загальну суму 145460 грн, з них 16 сплачено добровільно на суму 23355 грн.

Протягом року оскаржувалось в апеляційному порядку 6 справ зазначеної категорії, з них: у двох справах вироки суду залишено без змін, в одній справі закрито апеляційне провадження у зв’язку з відмовою апелянта від своїх апеляційних вимог. У двох справах вироки скасовано. Зокрема, в справі про обвинувачення Кулинича П.В. за ч.1 ст. 366 КК України судом засуджено і призначено покарання у виді штрафу в розмірі 850 гривень, звільнено засудженого від призначеного покарання у зв’язку із закінченням строків давності. Колегією суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Тернопільської області вирок суду скасовано із-за істотних порушень вимог кримінально-процесуального закону і направлено справу на новий судовий розгляд в іншому складі суду. В справі про обвинувачення Дідуха В.І. за ч.1 ст. 366 КК України судом призначено покарання 850 гривень штрафу з позбавленням права обіймати посади, пов’язані з виконанням розпорядчо-владних функцій та функцій представника держави в правоохоронних органах строком на один рік. Колегією суддів судової палати в кримінальних справах апеляційного суду Тернопільської області вирок суду скасовано і закрито провадження в справі, оскільки з моменту скоєння Дідухом В.І. злочину минуло більше ніж 3 роки, строк давності не переривався, засудженим подано заяву про закриття відносно нього кримінальної справи за закінченням строків давності.

В одній справі вирок не набрав законної сили, так як на даний час переглядається апеляційним судом.

Решта вироків, які набрали законної сили, після закінчення строку встановленого для добровільної сплати штрафу звернуто до виконання.

Як додаткове покарання, Бережанським районним судом у 2012 році штраф не застосовувався.

Судом також не застосовувались протягом 2012 року норми ч. 4, 5 ст. 53 КК України – не призначалась розстрочка виплати штрафу певними частинами, а також не застосовувалась заміна несплаченої суми штрафу покаранням у виді громадських робіт або виправними роботами.

При постановлення 4 вироків, якими осіб засуджено і призначено покарання у виді штрафу, суддями застосовувались норми ст. 70 КК України, призначаючи покарання за сукупністю злочинів судді призначали покарання за кожен злочин окремо, і визначали остаточне покарання шляхом поглинення менш суворого покарання більш суворим.

Крім цього, відносно 6 засуджених осіб, яким призначено покарання у виді штрафу, при визначенні покарання суддями з урахуванням пом’якшуючих обставин призначено більш м’яке покарання, ніж передбачено санкцією статті за якою обвинувачувалась особа.

 Щодо виконання вироків в частині сплати штрафу, то у разі несплати засудженим в добровільному порядку штрафу у встановлений законом строк, його стягнення проводиться примусово Державною виконавчою службою на підставі виконавчого листа, виданого судом, який постановив вирок.