Парламент погодив низку змін стосовно запровадження в Україні механізму пробації. Зокрема, змінами до Кримінального процесуального кодексу передбачається участь представника органу, що реалізує державну політику у сфері пробації, у судовому засіданні та складення ним досудової доповіді стосовно обвинуваченого.
Відповідний Закон (проект №2490а) "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо забезпечення виконання кримінальних покарань та реалізації прав засуджених" сьогодні було прийнято за основу.
Зауважимо, Закон про пробацію П.Порошенко підписав у лютому минулого року.
Пробація
Змінами до КПК передбачаються права та обов'язки представника центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері пробації, зокрема, його участь в судовому засіданні, складення досудової доповіді тощо.
Досудова доповідь складається за рішенням суду щодо особи, обвинуваченої у вчиненні злочину невеликої або середньої тяжкості. Доповідь складається на основі проведених бесід та документальної інформації про особу обвинуваченого.
Якщо представник органу, що реалізує політику в сфері пробації, не прибув на судове засідання, суд відкладає судовий розгляд. Однак, якщо причина неприбуття є неповажною, суд порушує питання про відповідальність такої особи.
Ухвалюючи вирок, суд повинен вирішити питання про застосування пробації. Пробацію може бути застосовано при ухваленні судом рішення про обрання щодо обвинуваченої особи покарання у виді позбавлення права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю, громадських робіт, виправних робіт, обмеження волі або звільнення його від відбування покарання з випробуванням відповідно до статей 75 - 79, 104 КК.
Права засуджених
Визначається, що засуджені до арешту мають право:
- витрачати гроші, які є у них на особових рахунках, без обмеження їх кількості для придбання продуктів харчування, одягу, взуття, літератури, письмового приладдя та предметів першої потреби;
- одержувати і відправляти листи та телеграми без обмеження їх кількості;
- одержувати один раз на місяць короткострокове побачення, а неповнолітні засуджені мають право одержувати короткострокові побачення без обмеження їх кількості. Побачення надаються з родичами або іншими особами у присутності представника колонії.
Окремо врегульовано питання загальнообов’язкового державного соціального страхування і пенсійного забезпечення засуджених до обмеження та позбавлення волі.
Також визначається, що засудженим надається право користуватися глобальною мережею Інтернет виключно для перегляду інформації, висвітленої на веб-сайтах, під контролем адміністрації. Електронні поштові скриньки засудженими не заводяться.
Під час користування глобальною мережею Інтернет засудженим забороняється:
вносити будь-яку інформацію, у тому числі направляти листи, коментарі, знаки тощо, та реєструватися на веб-сайтах;
формувати будь-які бази даних та накопичувальні диски, у тому числі віртуальні;
відвідувати веб-сайти соціальних мереж, сайти, що пропагують жорстокість, насильство, еротичного або порнографічного змісту, переглядати сайти, які можуть негативно вплинути на психічний стан засудженого;
грати в онлайн ігри.
Користування Інтернетом можна буде протягом дня у вільний від роботи час та поза часом, передбаченим для приймання їжі та безперервного сну. Користування глобальною мережею Інтернет оплачується з особистих коштів засуджених.