flag Судова влада України

Отримуйте інформацію лише з офіційних джерел

Єдиний Контакт-центр судової влади України 044 207-35-46

Оприлюднено результати опитування відвідувачів Бережанського районного суду

18 березня 2016, 13:04

  БЕРЕЖАНСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ТЕРНОПІЛЬСЬКОЇ ОБЛАСТI

 

Загальна площа будівлі Бережанського районного суду Тернопільської області 841 кв. м., вона містить три зали судових засідань. Станом на 01 жовтня 2015 року штатним розписом передбачено 5 суддів (4 фактично працюючих) та 22 працівників апарату суду (22 фактично працюючих). Кількість справ, що перебувала в період опитування на розгляді - 355 справ.

Більшість опитаних – жінки (58,7%). Найбільш представлені респонденти з середньою та неповною середньою освітою (47,8%), менше – з базовою вищою (30,4%), а найменше – з повною вищою освітою (21,7%), з яких 8,7% мають вищу юридичну освіту.

Із 92 опитаних відвідувачів суду 54 особи (58,7%) проживає безпосередньо у місті Бережани, а 38 осіб (41,3%) є приїжджими з інших населених пунктів.

За віковим критерієм відвідувачі суду розподілені наступним чином: 39,1% - люди 40-59 років; 34,8% - особи 26-39 років; 14,1% - молодь віком 18-25 років; 12,0% - пенсіонери (60 років і старші). При цьому, за рівнем заможності 65,2% опитаних вважають себе середнього статку, 27,2% - нижче середнього статку, а 7,6% - бідними.

Абсолютна більшість респондентів (95,7%) представляють в суді особисто себе, ще 4,3% - інтереси інших осіб. Для більшості опитаних - це перший судовий процес (63,0%), 2-5 разів були учасниками – 20,7% респондентів, найменша частина відвідувачів (16,3%) - брала участь у судовому процесі 6 разів і більше. Переважна кількість відвідувачів (70,7%) - учасники цивільного процесу, ще 12,0% - учасники адміністративного процесу, 8,7% - кримінального процесу, решта справ про адміністративні правопорушення (5,4%).

У половини респондентів розгляд справ ще не розпочато, у 38% опитаних справа знаходиться в процесі розгляду, і для 12,0% розгляд справи завершено (винесено рішення). Крім того, половина опитаних (51%) вважають себе зовсім або майже не обізнаними з роботою суду, ще 34,8% - загалом обізнані, і лишень 14,1% цілком обізнані з роботою судів і суддів.

Констатуємо, що переважна більшість респондентів (78,2%) в цілому оцінили якість роботи Бережанського районного суду Тернопільської області на «добре» або «відмінно», 10,9% вважають роботу суду посередньою, і лише 7,6% визнають роботу суду «поганою» або «дуже поганою». За 5-бальною шкалою середня оцінка якості роботи суду становить 4,0 бали.

Середні оцінки роботи суду за вимірами (складовими) якості наведено в табл.1.4.

Таблиця 1.4. – Оцінки якості роботи Бережанського районного суду Тернопільської області за основними вимірами

Виміри якості

Бережанський районний суд Тернопільської області

Найвищі оцінки по судах Тернопільської області

Доступність суду

3,7

4,4

Зручність та комфортність

4,0

4,7

Повнота та ясність інформації

4,0

4,7

Сприйняття роботи працівників апарату

4,3

4,9

Дотримання термінів судового розгляду

4,2

4,5

Сприйняття роботи суддів

4,4

4,8

 

Таким чином, в Бережанському районному суді Тернопільської області найкраще забезпечуються показники сприйняття роботи суддів: характерним є неупередженість та незалежність суддів (думка 87,0% відвідувачів); наявні належна підготовка до справи та знання справи (думка 87,0% опитаних); суддівський корпус проявляє коректність, доброзичливість і ввічливість до громадян (на погляд 71,7%); сторонам завжди надається можливість обґрунтовувати свою позицію (зазначає 91,3% осіб), а також судді чітко дотримуються процедури розгляду (на переконання 91,3% відвідувачів).

Відносно гірше в суді забезпечується реалізація вимог доступності суду, що повʼязано з нестачею паркувальних місць для автомобілів (середній бал 1,8), неналежним облаштуванням суду для користування його послугами людьми з обмеженими можливостями (середній бал – 2,5), низькою можливість відвідувачів суду дозволити собі витрати на послуги адвоката чи юрист-консультанта (середній бал – 3,3) та незручністю для відвідувачів діставатися до будівлі суду громадським транспортом (середній бал – 3,6).

Крім того, відносно низькими балами оцінено наступні параметри якості надання судових послуг: достатність у приміщенні суду зручних місць для очікування та оформлення документів (середній бал – 3,65), задоволеність інформацією щодо правил допуску в суд та перебування в ньому (середній бал – 3,7), задоволеність інформацією щодо порядку сплати судових зборів і мита (середній бал – 3,7), задоволеність інформацією щодо розташування кабінетів і залів судових засідань (середній бал – 3,8), обґрунтованість затримки/перенесення слухання справи (середній бал – 3,85).

На рис. 1.4. проілюстровано, в яких напрямках має Бережанський районний суд Тернопільської області удосконалювати свою роботу, аби мати найвищі в області оцінки якості за основними вимірами.

 

 

Рис.1.4. Якість роботи Бережанського районного суду Тернопільської області за основними вимірами

(середнє значення за 5-бальною шкалою)

 

Серед зауважень щодо дотримання вимог доступності суду відвідувачі Бережанського районного суду Тернопільської області зазначили зокрема такі: «потрібно зменшити судові витрати», «вирішити проблему зі сходами» (в т.ч. доступність суду для людей з обмеженими можливостями).

Серед інших зауважень та пропозицій щодо покращення роботи Бережанського районного суду Тернопільської області, які додатково вписали на вільних лінійованих полях анкети окремі відвідувачі трапляються такі: «підвищити зручність перебування, покращити матеріально-технічну базу та стан приміщення суду», «пришвидшити час розгляду справ та узгоджувати час призначення судових слухань», «краще пояснювати відвідувачам інформацію», «однаково ставитись до людей з різним соціальним статусом і дотримуватися справедливості».

Критичний аналіз результатів опитування та їх обговорення з суддями та працівниками апарату суду дозволив розробити такі рекомендації, які можуть бути реалізовані найближчим часом:

       Створити умови для користування послугами суду особам з обмеженими можливостями (при вході в приміщення обладнати пандус; судові засідання, в яких приймають особи, які пересуваються на інвалідних візках проводити лише на першому поверсі).

       Звернутись до органів місцевого самоврядування та органів внутрішніх справ з клопотанням про встановлення дорожнього знаку - вказівника з назвою суду та його адресою. Виготовити та встановити інформаційні покажчики щодо розташування будівлі суду поруч із зупинками прилеглих транспортних маршрутів та на підходах до суду. Розмістити на електронній сторінці в мережі Інтернет схему доїзду до приміщення Бережанского районного суду Тернопільської області.

  Розглянути варіанти покращення умов для паркування автотранспорту відвідувачів суду.

  Зробити ремонт приміщення та передбачити достатню кількість зручних місць для очікування і столів для оформлення документів.

    На кожному поверсі суду повісити таблички-вказівники і схеми розташування кабінетів, залів судових засідань, побутових приміщень (туалетів).

     Здійснювати моніторинг потреб відвідувачів суду в інформації, оперативно доповнювати стенди або видавати копії наявних зразків документів на вимогу. Поряд з інформацією щодо порядку сплати судових зборів та мита, розмістити роз'яснення щодо цілей платежів та різницю між ними і оплатою адвокатських послуг.

     З метою подолання соціальної нерівності у доступності судів залучати НГО до створення при судах безкоштовних консультаційних центрів, де найбідніші прошарки населення можуть отримати якісну адвокатську консультацію.